Čo obsahuje vitamín D – zdroje vhodné aj pre vegánov
V Českej republike je zavedenou praxou užívanie vitamínu D u novorodencov. A nie je to náhoda. Vitamín D je totiž pre ľudské telo veľmi potrebný hneď z niekoľkých dôvodov. Kde ho ale získať v dospelosti? Čo obsahuje vitamín D a ako je možné zaradiť ho do bežného jedálneho lístka?
Dostatočný príjem vitamínu D je pre ľudský organizmus dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Mnoho z nás si ho spája s imunitným systémom, ku ktorého normálnej funkcii prispieva. To je ale len začiatok. Vitamín D sa tiež spolupodieľa na udržiavaní normálneho stavu kostí a zubov a využívajú ho aj svaly. Zároveň ide o látku, ktorá podporuje vstrebanie minerálov a v neposlednom rade sa tiež účastní procesu delenia buniek.
Slnko ako „neviditeľný“ zdroj vitamínu D
Prirodzeným a na prvý pohľad skrytým zdrojom vitamínu D je slnečný svit. Keď pokožka príde do kontaktu s UVB lúčmi, spúšťa sa v nej proces tvorby vitamínu D. Tento spôsob získavania vitamínu D ale v našich zemepisných podmienkach nestačí.
Slnko ako zdroj vitamínu D nestačí.
Okrem iného aj kvôli tomu, že schopnosť organizmu vytvárať zo slnečného svetla vitamín D ovplyvňujú aj ďalšie faktory. Napríklad
- vek;
- pigmentácia kože;
- denný čas;
- ročné obdobie;
- plocha kože vystavená slniečku;
- používanie krémov s ochranným faktorom, ktoré UV lúče blokujú.
Vege letí. Ale čo vitamín D?
Pri mnohých vitamínoch platí, že je možné ich jednoducho doplniť vďaka ovociu a zelenine. Vitamín D by ste v nich ale vo väčšom množstve hľadali neúspešne, rovnako ako vo väčšine ďalších rastlinných potravín. Vegáni sú tak v prípade vitamínu D odkázaní na huby (vrátane v Českej republike hojne rastúceho Judášovho ucha) a vegánske výrobky umelo obohatené o tento vitamín.
Medzi potraviny obohatené o vitamín D môžu patriť napríklad margarín alebo pomarančový džús.
Ktoré živočíšne potraviny, ktoré obsahujú vitamín D, by boli na stupňoch víťazov
Poďme sa pozrieť na najlepšie zdroje vitamínu D, ak sú v jedálnom lístku zastúpené aj živočíšne potraviny. V tých je totiž vitamínu D oveľa viac než v rastlinných.
3. BRONZOVÁ MEDAILA: MLIEČNE VÝROBKY
Vitamín D je rozpustný v tukoch a jeho prirodzené spojenie s mliečnymi výrobkami s obsahom tuku tak dodá telu látky potrebné na jeho vstrebávanie. V prepočte na 100 g je najbohatšie z mliečnych výrobkov maslo. Jednoduchšie sa dajú zaradiť syry alebo smotana, kde je v porovnaní s ostatnými mliečnymi výrobkami tiež prirodzene viac vitamínu D.
2. STRIEBORNÁ MEDAILA: VAJCIA
Vajcia sú u nás pomerne obľúbenou potravinou – priemerne ich skonzumujeme viac ako 250 za rok. A z pohľadu vitamínu D na tom nie je čo vytknúť. Vitamín D je hlavne v žĺtku a jeho množstvo vo vajciach závisí od krmiva nosnice, miesta chovu a ďalších faktorov. Vajcia sú každopádne prospešné aj z iných dôvodov a mali by tak byť súčasťou pestrej a vyváženej stravy.
ZLATÁ MEDAILA: RYBY
Ryby. Práve tie sú najbohatším zdrojom vitamínu D. Nie je ale ryba ako ryba. Najvyšší obsah sa tak skrýva v mečiarovi, lososovi alebo pstruhovi. Už menej ho nájdete v makrele, a ešte menej v platesách, sleďoch alebo tilapii. Ryby navyše obsahujú zdraviu prospešné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny (ako jediný zo živočíšnych zdrojov). V prípade, že ich nie je v jedálnom lístku dostatok, môžu kvalitné omega-3 a vitamín D telu dodať výživové doplnky s obsahom rybieho tuku.
Zdroje:
https://www.nal.usda.gov/sites/default/files/page-files/Vitamin%20DIU.pdf
* platíte iba poštovné a balné 1.95€